środa, 27 kwietnia 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Niepoprawnie konserwowane płoty drewniane błyskawicznie się dewastują i mogą ostatecznie zgubić swój pierwotny czar oraz właściwości. Decydując się na używanie drewna na ogrodzenie należałoby poznać sposoby pielęgnacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli upajać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa powinno się rozpocząć od poprawnego i starannego przygotowania towaru na ogrodzenie, bo od tego uzależniony jest efekt finalny naszych prac. Przed zastosowaniem produktów do ochrony oraz dekoracji płotów z drewna niezbędne jest ocena, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i insektami. Gdy zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, należy nanosić kolejne preparaty, które ochronią je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego ogrodzenia, powinniśmy użyć bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje ogrodzenie od wewnątrz, jednakże nie wytworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Zabezpieczone w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe i miłe w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej ochronie płotu, powinniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy płot przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drewna były trwałe należy poświęcić im sporo uwagi oraz troski.

Całkiem inaczej jest w wypadku ogrodzeń z pcv. Ten wersja płotów jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają także biokorozji z tej przyczyny służą swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz