piątek, 22 kwietnia 2016

Nic tak nie zaznaczy projektu trawnika bądź kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Bardzo wysokie, bowiem aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby przesłania sąsiednie budynki a także ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy dookoła granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze roślinne plot było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z limaku pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu. Należy pamiętać jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie może być bardzo kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawy czy tez kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty nie zawsze chcą satysfakcjonująco rosnąc w wskazanych miejscach, małe krzewy zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach czy tez zastawią gołe place gleby. Ładnie przycięty niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na przetwory.

Niewysokie lub strzeliste zielone ploty można otrzymać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy bywają o wiele bardziej kosztowne aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, lecz jego przemianę Fastigiata Robusta wolno zostawić bez pomocy.Powinien się w mgnieniu oka wschodził i ocali kolumnowy kształt.

Gdyby wasz zakątek jest nader ciemny, warto aby żywy plot rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre z cienioznośnych modeli maja kategorii o złotawych czy tez pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są w największym stopniu widomego w słońcu, atoli nawet w cieniu listowie ostają dość jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz